Již v roce 1688 získala obec Kostice pečeť, na níž je vyobrazen vinný keř, nůž a radlice. To svědčí nejen o tom, že už v té době byly v obci vysázeny vinohrady, ale že vinařství bylo tak důležitým odvětvím zemědělství, že si zasloužilo umístění jeho symbolů i na obecní pečeť. Byla to vinařská obec okrajová, v Lanžhotě již žádné vinice v té době nebyly. Viniční tratě se rozkládaly na východním svahu směrem k Lanžhotu, odtud také název Vinohrádky, dále se vinice vysazovaly v oblasti zvané Přední díly směrem k jihu.
Ve vinicích se pěstovaly odrůdy, které nepotřebovaly žádné velké ošetřování. Jednalo se o Baco noir (bago), „Chorváty“ (Noah, Isabella či Othelo) a odrůdy Seyva Villarda (Villard blanc, Muscat se St. Valier, atd.).
Stále se zvyšující zájem kostických vinařů o nové odrůdy révy vinné, výsadbu vinic a jejich ochranu, zpracování hroznů a výrobu vína vedl v roce 1996 k založení vinařského spolku. Toto sdružení pořádá každoročně na svátek svatého Josefa místní výstavu vín. Členové sdružení se zapojují do akcí pořádaných obcí a propagují kostická vína nejen na již zmíněné výstavě vín, ale i na různých výstavách v okolních obcích, ale i na výstavách celorepublikových, někteří dokonce i na mezinárodní úrovni. I díky této činnosti vinařů došlo ke zlepšení kvality vín, které produkují zdejší malovinaři.
Místní vinaři se neustále snaží stále zdokonalovat, získávat nové informace o technologii výroby vín a předávat tyto zkušenosti dále mezi širokou vinařskou veřejnost. Proto v rámci činnosti Sdružení vinařů Kostice jeho členové navštěvují formou zájezdů různá vinařství jak v České republice, tak i v zahraničí.
Nejvíce pěstovanými odrůdami révy vinné v současné době na vinařských tratích v Kosticích jsou z bílých vín Miller Thurgau, Veltlínské zelené, Ryzlink vlašský, Chardonnay a z červených zejména Frankovka a Zweigeltrebe.
Předsedou sdružení Zdeněk Uher a jednatelem Miloš Rozbořil, sdružení má v současnosti celkem 15 členů.